П’ятеро очільників МЗС отримали від Зеленського державні нагороди за вагомі особисті внески у зміцнення співпраці їхніх держав з Україною

Вперше в історії майже всі міністри закордонних справ ЄС одночасно зібралися поза межами Євросоюзу. І відбулося це зібрання в Києві. Зустріч неофіційна. Але символічна й водночас цілком практична. Дипломати обговорили низку питань і в оборонній галузі, і в царині фінансової допомоги Україні. Так, пропонують новий пакет у 5 мільярдів євро. Говорять і про притягнення росії до відповідальності. Украй важлива тема – майбутнє членство України в Європейському Союзі. За словами Дмитра Кулеби, єдність у цьому питанні відчутна. І справа лише в часі. Про унікальну зустріч і ключові заяви дипломатів – знає журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова. 

Міністри закордонних справ ЄС уперше зібралися поза межами Євросоюзу: які заяви пролунали на зустрічі в Києві – сюжет (Відео)

Уперше поза межами ЄС, уперше в державі-кандидатці на членство і вперше у країні, в якій триває війна... Зібралася на засідання рада ЄС на рівні міністрів закордонних справ. До Києва прибули глави МЗС майже усіх 27-ми держав – членкинь Європейського Союзу. Немає лише представників Польщі, Угорщини та Латвії. Латвійський міністр пояснює, що хворий. Тем для розмов у дипломатів чимало. Це і новий фінансовий та оборонний пакет для України, і відповідальність росії за злочини війни.

"Ми продовжуємо навчання українських військових, і наша мета – підготувати 40 тисяч найближчими місяцями. Це передбачає спеціалізовану підготовку пілотів-винищувачів. Ми також працюємо над зміцненням співпраці між оборонною промисловістю України та ЄС. Кілька днів тому була важлива зустріч тут, у Києві, і ми продовжимо працювати над зміцненням стійкості, кіберзахистом і захистом від гібридних загроз, таких, як дезінформація. А також над розробленням спільних стратегічних комунікацій. Дуже важливо посилити нашу підтримку у сфері розмінування. Це ключова умова для економічного відновлення та реконструкції України. Наша зустріч – сильний сигнал для росії. Нас не залякають ваші ракети чи безпілотники", – розповідає верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель.

"Говорили не лише про відбиття російської агресії, був консенсус, що росія напала не тільки на Україну, а й на всю Європу, принципи, на яких вона побудована. Сьогодні засідання також було про набуття Україною членства. Консенсус, питання лише часу. Всі налаштовані рухатися вперед із максимальною швидкістю, урахуванням усіх реформ", – наголошує міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Перед міністрами виступає президент Зеленський. Він дякує за допомогу і наголошує – спільна перемога залежить від спільних зусиль і співпраці союзників. Це виїзне засідання міністрів, на думку президента не лише вагомий прояв солідарності з Україною, а й новий крок на посилення нашої Європи. Володимир Зеленський закликає тиснути на росію в усіх галузях і не зволікати з новим санкційованим пакетом.

"Потрібно активізувати роботу й щодо нового санкційного пакета Євросоюзу. Будь-які санкційні паузи збільшують час російської агресії, а пауза після 11-го санкційного пакета вже надто затягнулася. Очевидно, потрібні санкції проти російської атомної галузі – і за те, що росія робить на Запорізькій атомній станції, і як безпековий крок проти використання сумнівних російських атомних технологій. Сумнівних як із безпекового, так і з політичного погляду. Потрібне й продовження санкційного тиску на інші сектори економіки держави-терористки. Важливо також розширити санкції проти Ірану в чутливих для нього галузях, зокрема щодо імпорту обладнання та хімікатів. Кожен іранський ударний дрон, який бʼє по європейських містах в Україні, це причина для санкційного тиску", – наголосив президент України Володимир Зеленський.

П’ятеро глав МЗС – Ірландії, Італії, Румунії, Данії та Франції – отримали від президента державні нагороди за вагомі особисті внески у зміцнення співпраці їхніх держав з Україною, за підтримку нашого суверенітету і популяризацію України у світі.

"Наша присутність сьогодні в Києві – це насамперед винятковий дипломатичний жест. 27 європейських міністрів закордонних справ нині вперше зустрічаються разом і проведуть кілька робочих зустрічей із президентом Зеленським. Це означає, що ми підтримуємо Україну. Я повторюю, це вперше. І ми стоїмо поруч з Україною в прямому сенсі цього слова. Ми хочемо продемонструвати цим жестом нашу повну і тривалу підтримку України, щоб вона відновила свій суверенітет, свою незалежність і територіальну цілісність так, як повинна", – зазначила голова МЗС Франції Катрін Колонна.

Європейський Союз від Лісабону до Луганська. Таке майбутнє для Альянсу бачить Анналена Бербок, чільниця МЗС Німеччини. Вона запевнила: на шляху до Європи Україна може покладатися на підтримку партнерів. Водночас має сама наблизити власне законодавство до європейських стандартів. Реформи потрібні передусім у сферах юстиції та медіа. Як і рішучі заходи для боротьби з корупцією.

"На цьому засіданні ми ведемо Європейський Союз туди, де зараз найсильніше б'ється серце Європи до Києва. Майбутнє України – в Європейському Союзі, в нашій спільноті свободи, яка незабаром простягнеться від Лісабону до Луганська. Україна метр за метром визволяє власну землю, і вона також прокладає собі шлях до Європейського Союзу. І ми, європейські партнери та друзі, продовжуватимемо підтримку України щодня", – наголосила чільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок.

Міністри, які прибули до Києва, коментують і нагальні питання у двосторонніх відносинах з Україною. Так, глава МЗС Румунії говорить про ситуацію з падінням російських дронів на території її держави, що належить до ЄС і НАТО. Тих дронів, що летіли обстрілювати українські порти й зернову інфраструктуру. Румунська дипломатка обіцяє також і надалі підтримувати Україну в питанні транзиту зерна, і збільшити обсяги щомісячних перевезень від 2 до 4 мільйонів тон уже до кінця року. Падіння ж безпілотників на території Румунії називає воєнним злочином.

"Ситуація з безпекою в Україні та навколо – жахлива. Румунія – країна ЄС, яка має найдовший кордон з Україною і дуже добре розуміє наслідки цієї війни. Ви знаєте, що частини російських безпілотників були знайдені на нашій території. Атаки росіян на цивільну інфраструктуру, зокрема на Дунайські упритул до румунського кордону, є воєнними злочинами", – наголосила міністерка закордонних справ Румунії Люмініца Одобеску.

На фінальній пресконференції верховний представник ЄС та український міністр запевняють – ніякої підміни понять і часткового членства в ЄС для України не буде. І спростовують такі повідомлення, що поширилися в західній пресі.

"Україна є першосортною державою, і тому нічого, крім першосортного членства, нас не влаштовує", – наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і оборонного спецфонду. 

Дивіться також відео за темою: Американські комплекси ATACMS: 100% знищення русні! – "Бомба Ракета"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело