Рішення Міжнародного кримінального суду вітають і в Європейському Союзі

Історичне рішення, з якого розпочнеться історична відповідальність. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт путіна. Разом із ним на лаві підсудних чекають і на марію львову-бєлову – так звану уповноважену з прав дитини. Їм закидають скоєння воєнних злочинів, зокрема, примусову депортацію український дітей до росії. Світові лідери заявляють, що це важливий сигнал кремлю і початок притягнення російського диктатора до відповідальності.

Від марень про володарювання світом до головного воєнного злочинця. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора володимира путіна. Тепер кремлівський карлик має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину. А отже, за межами росії його можуть заарештувати та передати суду в Гаазі.

Суд в Гаазі видав ордер на арешт путіна: яка реакція світових лідерів – сюжет (Відео)

"Міжнародний кримінальний суд видав два ордери на арешт для володимира путіна – президента росії, і марії львової-бєлової, уповноваженої президента росії з прав дитини, через воєнні злочини, скоєні в Україні. Йдеться про депортацію дітей з окупованих територій України до росії. Це важливий момент у процесі правосуддя в Міжнародному кримінальному суді. Тепер виконання залежить від міжнародної співпраці", – наголосив президент Міжнародного кримінального суду Пйотр Гофманський.

Тепер кремлівський диктатор не почуватиметься у безпеці у 123 країнах світу – вони ратифікували Римський статут. Цей документ зобов'язує держави-підписанти заарештувати путіна та львову-бєлову, якщо вони з'являться на їхній території. України серед них немає. Наша держава підписала, але не ратифікувала Римський статут. Не ратифікували його і Сполучені Штати, однак американський лідер Джо Байден назвав таке рішення виправданим та вагомим.

"Я вважаю, що це виправдано. Але питання полягає в тому, що ми не визнаємо МКС на міжнародному рівні. Але я думаю, що це дуже вагома позиція. Він явно вчинив воєнні злочини", – наголосив Джо Байден.

Рішення Міжнародного кримінального суду вітають і в Європейському Союзі. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель наголосив, що ордер на арешт путіна – це початок процесу притягнення диктатора до відповідальності.

"Це важливе рішення для міжнародного правосуддя і для народу України. Ми завжди чітко заявляли в Європейському Союзі, що винні в незаконній агресії проти України мають бути притягнуті до відповідальності. І це питання Міжнародного кримінального суду є лише початком процесу притягнення росії та її лідера до відповідальності за злочини та звірства, які вони чинять в Україні. Європейський Союз цінує та підтримує роботу Міжнародного кримінального суду та його розслідування. Не може бути безкарності", – повідомив Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель.

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас запевнила: "Крок ближче до судного дня. Отримавши перший ордер на арешт путіна, Міжнародний кримінальний суд надсилає історичний сигнал: усі звірства проти України походять від злочинної політики російських лідерів. Нагадаю, що ніхто не застрахований, навіть глави держав. російський режим буде притягнутий до відповідальності".

Історичне рішення, з якого розпочнеться історична відповідальність. Такою є реакція українського президента. Володимир Зеленський назвав це справою, в якій є реальна перспектива.

"Керівник держави-терориста і ще одна посадова особа росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині. У депортації українських дітей, у незаконному переміщенні тисяч наших дітей на територію держави-терориста. У кримінальних провадженнях, які розслідуються нашими правоохоронцями вже зафіксовано понад 16 тисяч випадків примусової депортації окупантами українських дітей. Але реальне повне число депортованих може бути значно більше. Здійснити таку злочинну операцію було б неможливо без наказу вищого керівника держави-терориста", – зауважив президент України Володимир Зеленський.

Однак ізоляцію путіна підтримують не всі. Президент Сербії Александар Вучич заявив, що рішення МКС – це нібито фактор тиску на країни, які продовжують співпрацювати з рф. І що це може спричинити нову ескалацію. А в ООН кажуть, що генсек Антоніу Гутттереш і надалі продовжить розмовляти та зустрічатися з путіним, попри ордер на його арешт.

"Міжнародний кримінальний суд є незалежним від Секретаріату ООН, і ми не коментуємо його рішення. Ми, як і раніше, вважатимемо, що генеральний секретар говоритиме з тим, з ким йому потрібно вирішити питання, які стоять перед ним", – підсумував речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.

російський диктатор став сьомим главою держави, якого Міжнародний кримінальний суд звинуватив у воєнних злочинах. На лаві підсудних у Гаазі був експрезидент Югославії та Сербії Слободан Мілошевич. Він помер у Гаазькій в'язниці, не дочекавшись вироку. За ґрати вдалося запроторити ліберійського диктатора Чарльза Тейлора. У 2012 році МКС засудив його до п'ятдесяти років ув'язнення. Ордер на арешт видавали і щодо незмінного лідера Лівії Муаммара Каддафі, а також експрезидента Судану Омара Аль-Башира. Першого вбили повстанці. А другого країна так і не видала суду. З путіним теж перспективи примарні. Адже судовий розгляд заочно МКС не проводить, а доставити бункерного діда на лаву підсудних поки що видається не надто реальним.

Ольга Ковальчук, "5 канал"

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі в п'ятницю, 17 березня, видав ордер на арешт кремлівського диктатора владіміра путіна.

Дивіться також відео: Навального цікавив палац путіна, але його не цікавили тисячі вбитих дітей у Сирії – Андрій Климчук

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело