У Музеї національно-визвольної боротьби відбулося відкриття мандрівної виставки "На зламі". Інформаційні стенди розповідають про долі людей, які постраждали від російської агресії, починаючи з 2014 року. Експозиція поєднує особисті історії людей, яких торкнулася війна, з інфографікою та статистичними даними. Експозиція побувала у 30 містах України. У Тернополі виставка триватиме до кінця місяця.

14 інформаційних стендів – 14 особистих історій людей, які були поранені під час обстрілів, зазнали переслідувань чи були ув’язнені за проукраїнську позицію у 2014 році під час окупації Росією Донбасу. У Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відкрили виставку під назвою "На зламі".

"Історії цих звичайних людей, цивільних, але сама ситуація в країні змінила їхнє життя. Вони увійшли до цієї виставки. Це вплинуло на родини, в одному сімейному дереві час були люди, які представляли протилежні погляди", – каже співорганізаторка виставки Надія Нестеренко.

Мандрівна виставка

Аналітикиня громадської організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" Надія Нестеренко розповіла: разом з іншими громадськими активістами документують порушення прав людини під час війни. На стендах – цитати жителів східних областей. Усі слова подані мовами оригіналу – українською та російською.

"Не всі російськомовні жителі, які були на тих територіях, хотіли тієї влади і чекали її. Це не був вибір цих людей, а це була просто вдало сформована репресивна машина, яка абсолютно точно відтворюється зараз на нових окупованих територіях", – каже Надія Нестеренко.

Деякі історії можна переглянути у відеозаписі. На виставку прийшли студенти та школярі.

"Мені сподобалась виставка. В цей час це дуже актуально, всі звикли казати, що війна почалася 24 лютого, якщо прочитати розповіді оцих всіх людей, то це все почалося ще в 2014 році", – каже студентка Ірина Юрченко.

"Треба пам’ятати завжди кожен злочин наших ворогів, завжди бути національно свідомими. Добре, що тут є молодше покоління, а ми студенти-політологи беззаперечно з цим пов’язані", – каже студент Степан Пасічник.

Виставку організували, щоб спонукати людей до пошуку відповідей на запитання: що змінилося за 8 років війни та які уроки можна винести з цих подій. Про це розповів директор Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Євген Філь. За його словами, більшість героїв виставки цьогоріч вдруге стали вимушеними переселенцями. А деяких з них вже немає в живих – їх вбили росіяни.

"Ця виставка нівелює те, що нав’язувалось роками радянською пропагандою, а зараз вже і російською пропагандою. Тому, я переконаний, що люди, які відвідають оцю виставку, подивляться на війну трохи іншими очима", – каже Філь.

Виставка діятиме в Тернополі до кінця місяця.

Що відомо У Тернополі художник організував благодійну виставку-аукціон

Джерело