Самшитова вогнівка, яка нищить кущі самшиту і у 2021-му винищила понад 70% таких рослин у Рівному, знову масово поширюється на Рівненщині. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в області Олена Сказько. Вона пояснила, як боротися зі шкідником, який, за сприятливої погоди, може дати за сезон три покоління.

Гусінь вогнівки самшитової з настанням тепла почала активно об'їдати кущі самшиту. Аномально тепла зима сприяла перезимівлі шкідника. З 2016 року він досить швидко розповсюдився Україною і за останні три роки масово поширився на Рівненщині, каже Олена Сказько.

"З травня потрібно обстежувати кущі, дивитися на їхнє пошкодження. Його видно: побіліле, сплетене павутиною молоде листя, на павутинні видно екскременти гусені. Її й саму добре видно, вона яскрава. Невеликі кубла можна вирізати й спалити, чи роздавити. А якщо масове заселення — обробляти", — коментує начальниця відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби.

На Рівненщині знову масове поширення вогнівки, яка знищує самшит — Держпродспоживслужба

Щоб переглянути відео, натисніть Watch on Facebook

Хімічні препарати досить ефективні в боротьбі з самшитовою вогнівкою, акцентувала Олена Сказько. На неї діють хімікати, що застосовують для боротьби з листогризучими комахами. Біопрепарати ефективні на перших етапах пошкодження куща молодою гусінню й за температури повітря 17-18°.

"Бо якщо гусінь велика, то й апетит у неї більший, а біопрепарати дуже повільно діють. І за тих 5-6 днів, поки вони подіють, вона знищить самшит. Кущ має хорошу властивість відновлюватися. Але коли гусінь об'їдає листя і переходить на кору, й кора вже пошкоджена, тоді рослина фактично засихає", — пояснює вона.

Олена Сказько рекомендує систематично проводити захисні обробки кущів самшиту. Пошкоджені ділянки можна обрізати й вони знову заростуть, уточнює вона. Але потрібно слідкувати, адже шкідник може повернутися.

"Втім, на місцях, де минулого року восени оброблялося останні покоління, зараз на відроджених ділянках шкідника практично немає. Якщо одна-дві гусені є, то катастрофи в цьому немає ", — додає вона.

Начальниця відділу зазначає, що зараз на самшиті можна побачити гусінь, яка через кілька днів буде заляльковуватися. Наступний вихід личинки залежить від погодних умов.

"За сприятливих умов, коли гусінь залялькується, вилетить метелик — він має спаруватися, відкласти яйця. Яйця мають пройти інкубаційний період. Коли вилупиться гусінь і знову почне їсти самшит, пройде 21-22 дні. На покоління йде приблизно 40 днів. Можемо припустити, що якщо буде затяжна тепла осінь, то може бути три такі покоління", — резюмує Олена Сказько.

У 2021 році спеціалісти попереджали: якщо вогнівці буде мало самшиту, вона може перейти на ясен, модрину і клен.

Що відомо У 2021 році Суспільне писало про нашестя гусені вогнівки самшитової у Рівному і як з нею боротись. Тоді гусінь вразила майже 70% самшиту в місті. Гусінь вогнівки з'їдає листя самшиту і накопичує , які є в ньому. І птахи цих шкідників не їдять, бо вони для них – отруйні. Відтак, біологічного регулювання кількості вогнівки немає.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело