Знала, чим ризикує, і не злякалася. Дружина репресованого священника, українка Олександра Шулежко під час нацистської окупації у Другій світовій війні врятувала від смерті сотню дітей, серед них були і євреї.

Таких людей світ називає праведниками. Із 2021 року вшановують їх і в Україні — щороку 14 травня. Суспільне поспілкувалось із жінками, для яких тема голокосту та війни близька.

Врятувала від смерті сотню дітей: у Черкасах згадують Олександру Шулежко

Щороку до меморіальної дошки Олександри Шулежко несуть квіти.

"Вона врятувала життя майже 100 дітям. Дітям, які просто загинули б", — розповіла дослідниця життя Олександри Шулежко Раїса Загоріна.

З-поміж них — 25 єврейських дітей. Таких, як Олександра Шулежко, називають "праведники народів світу". Саме у центрі Черкас вона переховувала дітей від нацистської розправи.

"Саме на цій території (на фото нижче — ред.) був дитячий садок, який ще існував перед війною і в якому Олександра Максимівна створила дитячий притулок", — прокоментувала членкиня єврейської громади Таміла Шапіро.

Зі слів Раїси Загоріної, у дитячому садку діти Олександру Максимівну називали мамою:

"Коли почалася війна та окупація, вона підібрала на вулиці маленьку дитину біля тіла вбитої жінки. Дитину забрала додому і тоді в неї з’явилася думка створити притулок".

Тоді Тамілі Абрамівні було три роки. З мамою та сестрою вони теж були змушені переховуватися:

"Мені випало в 1944 році повернутися з евакуації, мені було шість років, коли звільнили Черкаси. Ми повернулися, це був дитячий садочок №4. І я в нього ходила".

Жінки у співавторстві написали книгу про життя та подвиги Олександри Шулежко. Вона є і в краєзнавчому музеї. Там зберігається її фото, блуза та медаль.

"Антисемітизм – це повне знищення єврейського народу. Це була одна із основних, наріжних каменів нацистської ідеології. Гітлер у своїй ідеології оголосив євреїв винних у всіх бідах. Олександра Максимівна та люди, які працювали з нею у притулку, записали цих дітей під різними вигаданими іменами, національностями, врятувавши їх від неминучої загибелі", — розповів завідувач сектору воєнної історії краєзнавчого музею Денис Кулик.

Таких праведників на Черкащині було 57, а по всій країні — понад дві з половиною тисячі, зазначив Денис Кулик. Їхні імена є у довіднику, що зберігається у музеї. Одне із них може з’явитися і на черкаській вулиці. У квітні топонімічна комісія вирішила перейменувати вулицю Пушкіна на Олександри Шулежко.

"Ми добивалися, щоб її ім’я було у нашому місті на одній із вулиць понад 15 років. І якщо це трапиться – це буде день щастя", — поділилась Таміла Шапіро.

Таміла Шапіро зателефонувала доньці Олександри Шулежко — Ларисі:

"Стоїмо коло мамочки. Переказуємо від тебе вітання".

Вони не оминули й тему війни теперішньої. Це ніби знову все пережити. Як ніколи зараз Україна потребує нових праведників, зауважили жінки.

Повне відео

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також У Черкасах провели доброчинний комедійний вечір на підтримку ЗСУ "Нагодуємо і переселенців, і черкащан": господиня вирощує сім сортів полуниці Шукає помічника: черкаський військовослужбовець полишив пасіку і поїхав боронити країну

Джерело